وبلاگ چیست ؟ و وبلاگ نویس به چه کسی گفته می شود؟
دسته‌ها : مقالات آموزشی ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۴ امیر رضائی بدون نظر
خانه مقالات آموزشی وبلاگ چیست ؟ و وبلاگ نویس به چه کسی گفته می شود؟

blog_rules

وبلاگ تركیبی از دو كلمه web و log و به معنی ثبت روزانه وقایع در web است. پدیده وبلاگ نویسی از سال ۸۰ در ایران شروع به رشد نمود. اما از آن تاریخ تاكنون، رشد فزاینده ای داشته و روز به روز بر تعداد علاقه مندان آن افزوده می شود.

 

 

وبلاگ ، یك صفحه وب ( مشابه یك روزنامه شخصی ) و با قابلیت دستیابی عموم كاربران به آن است . وبلاگ ها ، بر اساس یك نظم خاص بهنگام  و محتوی بلاگ نشاندهنده شخصیت مولف و یا مولفان آن می باشد . اولویت استقرار و یا نشر مطلب بر اساس یك ساختار زمانی شكل می گیرد. در این حالت خوانندگان بلاگ ها همواره  در ابتدا جدیدترین مطلب و یا مطالب منتشر شده را مشاهده و در صورت تمایل آن را مطالعه می نمایند .

 

خصوصیات عمومی وبلاگها

 

اكثر وبلاگ ها دارای یك خط فكری خاص بوده و به نوعی آن را دنبال می نمایند . مثلا” در صورتی كه یك بلاگر علاقه مند به فن آوری باشد ، با جمع آوری مطلب از منابع متفاوتی نظیر : نمایشگاه ها ، سمینارها  و یا سایت های دیگر ، آنان را با فرمت مورد نظر در بلاگ خود ثبت و در اختیار مخاطبان خود قرار دهد .

 

درصورتی كه یك بلاگر علاقه مند به یك بیماری خاص بوده و مسائل علمی آن را به نوعی دنبال می نماید ، می تواند مقالات و موضوعات جدید منتشر شده در رابطه با بیماری مورد نظر را بر روی بلاگ خود منتشر نماید . در صورتی كه یك بلاگر , علاقه مند به مسائل اقتصادی می باشد ، می تواند با جستجو و یافتن مقالات جدید در رابطه با اقتصاد، آنان را بر روی بلاگ خود منتشر نماید .

 

برخی از وبلاگ نویسان از بلاگ خود به منزله یك آلبوم عكس و یا بریده روزنامه ها ( شكل خاصی از یك حافظه online ) استفاده می نمایند.

 

زمانی كه بلاگر یك لینك مناسب را در این خصوص پیدا نماید و یا  اطلاعاتی خاصی را كه قصد دارد آنان را بخاطر بسپارد ، آنان را بر روی بلاگ خود قرار می دهد .

 

 

بلاگ یك محیط الكترونیكی قابل جستجو

 

بلاگ یك محیط الكترونیكی قابل جستجو را فراهم كه علاقه مندان  می توانند با استفاده از یك مرورگر وب و در هر نقطه ای از جهان به محتویات آنان دستیابی داشته باشند.

 

یكی از ویژگی هائی كه در تمامی بلاگ ها به نوعی رعایت می شود ، ماهیت انتشار و استقرار اطلاعات بر روی بلاگ بر اساس یك نظم زمانی خاص است ( تقویم اطلاعاتی ) . وبلاگ مشابه یك مجله و یا روزنامه online می باشد كه  مولف آن می تواند در ارتباط با موضوعات متفاوت  در زمان دلخواه ، در آن اطلاعاتی را درج و منتشر نماید.

 

تعداد زیادی از بلاگ ها دارای مجموعه ای جالب و ارزشمند از لینك ها به سایر بلاگ ها ویا سایت هائی می باشند  كه مولف بلاگ  آنان را مثبت و مفید ارزیابی می نماید.

 

برخی از ویژگی های وبلاگ ها عبارتند از :

 

سبك و شیوه بلاگ ها

 

سبك و شیوه بلاگ ها عموما” شخصی ، غیررسمی و یا خودمانی است . با استفاده از ابزارهای رایگان موجود بر روی وب می توان به سادگی  اقدام به ایجاد و نشر اطلاعات بر روی وبلاگ ، نمود.

 

وبلاگ ها از لحاظ كیفیت ، محتوی و اهداف دارای گونه های متعددی بوده و هر یك می توانند مخاطبان خاص خود را دارا باشند ( نظیر تیراژ روزنامه ) .

 

 

ابزارهای ساده نشر

 

وبلاگ ها در اواسط دهه 90 مطرح و به سرعت و همزمان با ارائه ابزارهای ساده نشر و ایجاد وبلاگ ،نظیر Blogger.com  رشد و مورد استقبال قرار گرفتند. در این راستا  وبلاگ ها ی متعددی ، ایجاد گردیده است (از بلاگ هائی كه شامل دفترچه خاطرات online بوده كه منعكس كننده فعالیت ها و تجارب روزانه نویسنده بوده تا بلاگ هائی خصوصی و یا كوچك كه صرفا” شامل توضیحاتی اندك و لینك به سایر موضوعات است ) .اكثر وبلاگ ها مبتنی بر متن می باشند .در این رابطه  وبلاگ هائی نیز وجود دارد كه علاوه بر استفاده متن از سایر اقلام اطلاعاتی نظیر صوت ، تصاویر و كلیپ های ویدئوئی نیز استفاده می نمایند( بلاگ تصویری ( Photoblog ) ، بلاگ ویدئوئی ( Videoblogs ) ، بلاگ های صوتی ( Audioblog ) ) .

 

ارتباط وبلاگی

 

هر موجودیت در یك وبلاگ بنوعی به سایر اطلاعات ، اشاره می نماید. مولفین وبلاگ ها به سایر وبلاگ ها لینك  و بگونه ای آنان را بر اساس موضوعات متفاوتی تقسیم بندی  نموده  تا امكان استفاده مناسب و سریع از سایر وبلاگ ها باتوجه به موضوعات مربوطه در اختیار كاربران قرار گیرد.

 

مطالعه وبلاگ

 

خوانندگان یك وبلاگ می توانند از هر نقطه ای در وبلاگ كه تمایل دارند ، مطالعه خود را شروع نمایند :در ابتدا مطالب و نوشته های جدید منتشر شده بر روی بلاگ را مشاهده نمایند و یا با استفاده از امكان جستجو و یا لینك به سایر بلاگ ها ، اطلاعات قدیمی منتشر شده را مطالعه نمایند . در زمان مطالعه یك بلاگ ، خوانندگان می تواند آن را با اولویت های متفاوتی مطالعه نمایند : زمانی ( مطالعه بر اساس زمان و تاریخ انتشار مطلب ) ، موضوعی و یا جستجو بر اساس كلید واژه های خاصی . وبلاگ ها ، اغلب شامل یك Blogroll بوده كه شامل لیستی از لینك ها به سایر وبلاگ هائی است كه مولف وبلاگ آنان را پیشنهاد ، می نماید  . تعداد زیادی از وبلاگ ها این امكان را برای خوانندگان خود فراهم می نمایند كه نقطه نظرات خود را در رابطه با موضوع منتشر شده بر روی سایت اعلام نمایند .

 

سادگی کاربری وبلاگها

 

یكی از نكات جالب در رابطه با بلاگ ها ، سادگی آنان می باشد . وب سایت ها  معمولا” دارای یك صفحه اصلی به همراه مجموعه ای از لینك ها به سایر صفحات برای  مشاهده اطلاعات تكمیلی ،می باشند. سایت Srco به این سبك ایجاد شده است و ده ها  صفحه اطلاعاتی تحت یك صفحه اصلی سازماندهی ، می شوند. اكثر وب سایت ها  دارای چنین ساختاری می باشند . یك وبلاگ دارای ساختاری به مراتب ساده تر است :

 

ساختار عمومی وبلاگها

 

یك وبلاگ شامل صفحه ای مشتمل بر مجموعه ای از Entry ، است. یك وبلاگ ممكن است دارای آرشیو مطالب منتشر شده قدیمی نیز باشد، ولی  صفحه اصلی یك بلاگ دارای جایگاهی خاص بوده و توجه تمامی مخاطبان  را به خود جلب می نماید .

 

یك وبلاگ معولا” حالت عمومی داشته و امكان مشاهده و مطالعه آن در اختیار عموم خواهد بود .

 

– موجودیت ها ی موجود در بلاگ معمولا” متعلق به یك و یا چندین مولف می باشد .

 

– موجودیت های منتشر شده در یك بلاگ از تفكری هوشمندانه ، تبعیت می نمایند. مثلا” در صورتی كه مولف یك بلاگ،  لینك مناسبی را پیدا نماید ، می تواند در صورت تمایل آن را در وبلاگ خود معرفی نماید .

 

– ابزارهای استفاده شده توسط مولفین وبلاگ ها ،عموما” ساده بوده و امكان افزودن موجودیت های متفاوت در زمان دلخواه ، وجود خواهد داشت .

 

– یك وبلاگ بر اساس اولویت و نظم زمانی خاصی  سازماندهی می شود ( از جدید ترین مطالب منتشر شده به سمت قدیمی ترین مطالب منتشر شده )

 

زمینه های گوناگون موضوعی

 

در حال حاضر وبلاگ های متعدد  و  در زمینه هائی گوناگون نظیر : سیاسی ، حقوقی ، اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و سایر موارد وجود دارد .

 

قشر وبلاگ نویس

 

ایجاد وبلاگ متعلق به یك قشر خاص از جامعه نبوده و اقشار متفاوت جامعه با موقعیت شغلی متفاوت اقدام به ایجاد وبلاگ می نمایند ( رئیس جمهور برخی كشورها ، دانشجویان ،اساتید دانشگاه، هنرمندان ، روزنامه نگاران  )

 

منبع : torboit.blogfa.com

امیر رضائی وبسایت


وردپرس را با تمام وجودم دوست دارم و از این رو چندین سال است در زمینه طراحی سایت های وردپرسی و طراحی پوسته های وردپرسی فعالیت می کنم و اعتقادم بر این است که انسان باید آموخته ها و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارد بلاگ تم مکان اشتراک گذاری تجربیات و آموخته های من است

بهترین و راحت ترین راه برای ارتباط با شما کانال تلگرام بلاگ تم

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

newslatter

با اشتراک در خبرنامه از آخرین آموزش ها و خدمات مطلع شوید !

از عضویت شما در خبرنامه بلاگ تم متشکریم!

ارتباط با ما
Email: info@blog-theme.ir
Adress: IRAN

پیوند ها

best web design software